Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, które można wykonać w domu i w pracy
Coraz więcej osób pracujących w pozycji siedzącej skarży się na ból pleców. Spowodowany jest on najczęściej nieprawidłową postawą. W studiu „Dzień Dobry TVN” Kinga Bigos pokazała kilka ćwiczeń, które można wykonywać w domu i w pracy.
Ból pleców to uogólniony stan z wieloma możliwymi przyczynami. Ostry ból jest zwykle powodowany przez konkretne zdarzenie jak uraz lub obciążenie. Przewlekły ból, który trwa dłużej niż 3-6 miesięcy, jest znacznie mniej powszechny. Może być spowodowany wadami kręgosłupa, zapaleniem stawów, wypadnięcie czy uszkodzenie dysku, który następnie podrażnia nerwy. Przewlekły ból kręgosłupa lub nagły ból wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może być również objawem niebezpiecznej lub nawet śmiertelnej choroby, szczególnie gdy towarzyszą mu inne, niepokojące objawy.
Ból kręgosłupa – poważne objawy towarzyszące
-
Uczucie zesztywnienia. Ból pojawia się po przebudzeniu, jest odczuwalny jako zesztywnienie i niemożność wykonania ruchu. Prawdopodobnym powodem dyskomfortu jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, forma zapalnego zapalenia stawów.
-
Utrata kontroli nad wypróżnieniami i pęcherzem. Zespół końskiego ogona (cauda equina syndrome) – to zespół objawów neurologicznych wynikających z ucisku na korzenie nerwowe. To stan nagły, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Jeśli koński ogon jest uszkodzony przez zapalenie lub kompresję w dolnej części pleców, objawy mogą być poważne i szybko się rozwijać. Przyczyn tego stanu może być wiele. Najpopularniejszą jest przepuklina dysku kręgowego w okolicy lędźwiowej, która naciska na nerwy. Jednak za zespół końskiego ogona może odpowiadać także m.in. zwężenie kanału kręgowego, uszkodzenie rdzenia kręgowego czy guz, jak również może to być wynik poważnego urazu kręgosłupa. Dodatkowe objawy, które powinny zaniepokoić to np. ból, drętwienie lub osłabienie jednej lub dwóch nóg, utrata czucia w nogach, pośladkach czy stopach. Objawy są jednak na tyle silne, że chory szybko szuka pomocy u specjalisty.
-
Ból pomimo wygodnej pozycji, szczególnie w nocy. Nowotwory atakujące kości i kręgosłup mogą powodować ból, który rośnie stabilnie i nie ma wpływu na pozycję i aktywność. Nowotworom towarzyszy także ból, który pogarsza się przy obciążeniu, skrajnym zmęczeniu i innych oznakach złego samopoczucia.
-
Problem z lokalizacją bólu. Zdarza się, że ból pleców jest tak ogólny, że bardzo trudno wskazać, skąd może dokładnie pochodzić i jaka jest jego przyczyna. W takich sytuacjach warto rozważyć zawał serca, któremu może towarzyszyć promieniowanie do pleców. Dodatkowo pojawia się niepokój, dezorientacja, dyskomfort w klatce piersiowej i górnych partiach ciała, skrócenie oddechu.
Nagły ból pleców lub brzucha, który znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i dosłownie zwala z nóg, zawsze należy pilnie skonsultować z lekarzem. Każdy przewlekły ból także.
Pocieszający jest fakt, że większość bólów pleców jest spowodowanych brakiem aktywności fizycznej, złą pozycją, przeciążeniem, a więc czynnikami, które możemy łatwo zmienić.